Běhat s kočárkem? No jasně! - Utíkej, mami, utíkej

Běhat s kočárkem? No jasně!

8.2.2018

Běhání s kočárkem, pro někoho naprosto normální věc, ale jak jsem nedávno zjistila, hodně maminek pořád nemá odvahu s kočárkem vyběhnout. Neví, jak začít, jestli potřebují speciální vybavení a taky se bojí, jak se budou tvářit ostatní nebo že to bude někdo negativně komentovat. Myslela jsem, že tohle už je za námi. Minimálně tady v Ostravě potkávám s kočárkem dost běžkyň, ale všude to tak asi není. A nebylo to tak ani tady. Za tři děti během sedmi let vidím rozdíl. Když jsem před sedmi lety běhala v parku s Viktorkem, byla jsem trošku za exota. Občas si nějaká babka na lavičce mohla ukroutit krk, co se to děje nebo mi někdo za zády utrousil poznámku, jak to dítě z kočáru vytřepu. S Peťulou jsem měla běžecký kočár, běžců v parku už bylo víc a spíš mě zastavovali běžci muži, že to je perfektní takhle běhat. A teď s Marťou už se s běhajícími maminkami potkáváme běžně a mám pocit, že už to nikdo neřeší.

Vlastně nevím, proč jsem o běhání s kočárkem nenapsala už dřív. Krátce jsem o tom psala už v článku Kde na to běhání pořád bereš čas nebo jsem jenom tak zmínila, že běhám s kočárem, ale samostatný pořádný článek přišel na svět až teď 🙂

Proč běhat s kočárkem?

Tak důvod, proč běhat s kočárkem, je vpodstatě jeden a je úplně jasný – můžete běhat a nepotřebujete hlídání. K tomu asi není moc co psát 🙂

Jak mám začít? Potřebuju nějaký speciální kočárek?

Jak začít běhat s kočárkem? Úplně jednoduše, prostě vezměte kočárek a vyběhněte. Nepotřebujete žádný speciální běžecký kočár. Běhat se dá i s obyčejným kočárem. Zvlášť pokud s běháním teprve začínáte nebo víte, že máte hlídací babičky nebo manžela s rozumnou pracovní dobou (nebo obojí) a většinou budete běhat samotné, tak asi nemá smysl utrácet za běžecký kočár. Je fajn, když má kočárek větší a nafukovací kola, ale běhala jsem i s Bugaboo Cameleon a šlo to. Jediné, co nedoporučuju, je běhat s golfkama.

Pokud už ale běháte víc a rychleji a možnosti hlídání jsou omezené, je super pořídit si běžecký kočár. Já sama běhám s kočárkem BOB Evolution SE a úplně ho miluju. Kupovala jsem si ho na druhého syna, docela dlouho jsem váhala jestli jo nebo ne a když mi přišel domů, byla to láska na první pohled nebo spíš na první proběhnutí. Tento článek není sponzorovaný, ale kdyby mě BOB chtěl jako ambasadorku, brala bych to všema deseti 😀 Ale samozřejmě nenutím, existují další běžecké kočáry jako třeba TFK Jogster nebo Bugaboo Runner nebo multifunkční sportovní vozíky Thule.

Pokud chcete běhat s BOBem, tak do sportovního kočárku můžou děti až od 8 měsíců. Pro miminka je potřeba dokoupit adaptér na autosedačku nebo na hlubokou korbičku.

A než vyběhnete, zkontrolujte, jestli máte nafouknutá kola!

Snapseed-1

Co si mám vzít s sebou?

Nic speciálního s sebou nepotřebujete. Je to stejné, jako když jdete normálně ven, takže podle věku dítěte – jídlo, pití, hračky, pláštěnku nebo naopak sluneční clonu na kočárek. Často s sebou vozím nosítko/šátek pro případ, že se Martínek probudí někde cestou a už v kočárku nechce být. A taky už jsem párkrát ocenila deku pro sebe, když jsem kojila někde venku u řeky a nemusela mít holá záda.

Jak běhat?

Nehrbte se, Střídejte ruce. Vždy jedna ruka „běží“ a  druhá drží kočárek. Oběma rukama držím kočár jenom, když běžím do kopce nebo do zatáčky. Kočárek nemusíte netlačit, jede sám. Při seběhu z prudšího kopce si pro jistotu dávám na ruku pojistku.

Jakou trasu vybrat?

Když běžím s kočárkem vybírám si trasu s minimem kopců, nenáročný terén, hladký povrch, prostě ideálně park nebo cyklostezka. Taky raději běhám okruh nebo více menších okruhů, ať jsem blízko k domu a můžu se kdyžtak rychle vrátit.

Snapseed-2

Výhody?

 • Nepotřebujete hlídání. Běhám většinou dopoledne, kdy jsou starší kluci ve škole a ve školce a nejmladšího mám v kočárku. Občas si říkám, že by byl fajn i běhací kočár pro dvojčata, do kterého bych naložila dva mladší kluky a nejstarší by jel vedle nás na kole 🙂
 • „Čas s maminkou“ – Peťula se rád nechává vozit a strávíme tak spolu čas jenom sami dva. Když byl Peťa miminko, vozila jsem takhle Viktorka. Dělali jsme si tehdy výpravy na dětská hřiště a prolízačky, kam normálně nechodíme. Je super trávit takhle společný čas jenom s jedním z kluků.
 • Jdete dětem příkladem, že sportování (běhání) je zábava, součást života a příjemně strávený čas. Viktorek už je teď na kočár velký, ale sám občas navrhuje, že chce jít se mnou běhat nebo že já mám běžet a on pojede na kole.
 • „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ – To jsem teď zažila já a je to fajn zjištění. Když delší dobu běháte s kočárkem a potom vyběhnet bez něj, tak to poznáte. Poběžíte rychleji a lehčeji! Vyzkoušeno, zaručeno 🙂

Nevýhody?

S kočárkem nemůžete moc do terénu nebo do hor – Lysou si asi nevyběhnete. V hlubším sněhu (jako na fotkách) to taky moc nejde. To jsou ale spíš takové podle mně drobnosti. Co spíš vnímám jako nevýhodu je, že když běžím s kočárem, není to úplně relax a vypnutí hlavy jako když běžím sama. S Marťou je pořád možnost, že se probudí a budeme muset jet dřív domů. Když vezu Peťulu, tak si zase povídáme, ukazujeme, zpíváme…. a není to prostě odpočinek 🙂

Snapseed

Na co se připravit?

Běhání s kočárkem je náročnější než bez něj. Vaše tempo bude nejspíš pomalejší. Nenechejte se tím odradit. Když se vám ještě povede vyběhnout ve větru, tak je to super makačka 😀 A samozřejmě se občas najdou rýpalové nebo lidi „s dobře míněnými radami“ a můžete se doslechnout, že běhat s kočárkem je divné, nebezpečné pro dítě, nebezpečné pro vás apd.

Nejsi v tom sama!

Pokud se pořád ještě bojíte, že běhání s kočárkem je divné a že se na vás budou lidi koukat, tak mrkněte na instagram třeba na Babetu, Aničku, Peťu, Hanku nebo Ivu. Jsou to maminky, které běhají s kočárkem. A pokud chcete inspiraci ze zahraničí, tak to jsou třeba Maratonpetra nebo Runningwithbubbas. A spousta dalších 🙂

Tak co, přesvědčila jsem vás, že běhání s kočárkem je super? Máte nějaké dotazy? Zapomněla jsem na něco, co by vás zajímalo?

Napište mi 🙂 A běhejte 🙂

Mějte se krásně.

Alžběta

 

Moje další články najdete na blogu pro www.sportnect.com

Počet komentářů: 12

 • Odpovědět Jitka 15.2.2018 at 9:05

  Já bych si dovolila trochu rozporovat to tvrzení o obyčejném kočáru. Ty běžecký nemají bezpečnostní testy pro nic za nic. Jsou podstatně stabilnější a tím pádem bezpečnější, než běžný kočárky, navíc jsou lehčí, 16 a víc palcový kola ulehčují tlačení a tím se výrazně snižuje nutnost korigovat, kam a jak kočár jede. Je fakt, že jsem neměla bugaboo 🙂 ale xLander, takže ten rozdíl proti RC byl diametrální. Každopádně v případě, že opravdu s kočárkem chcete někdo běhat a běhat budete – ne že vám to přijde cool a pak to stojí dva roky v předsíni a pak to prodáte – je to investice, jež se vám výrazně vrátí.
  K technice – ruce jsem nikdy nestřídala, nikdy 🙂 Párkrát jsem to zkusila, ale bylo to tak strašně nepřirozený a nepříjemný, že jsem toho nechala. Takže tady si troufám tvrdit, že záleží na každém jedinci. Dokonce jsem viděla běhat lidi s oběma rukama na madle – to bych se udusila! :-).
  Mezi vozíky jsou na běh ještě uzpůsobené Benecykl Kozlík, Croozer už ne, byť to o něm roky platilo. Nicméně běhá se s ním fakt blbě a je těžký jako kráva.
  Běžecký kočárky dělá i BabyJogger a xLander. XLander xRun je finančně nejvýhodnější, zároveň je nemjmenší a není nijak odpružený. BabyJogger do testy, který jsme před lety na BB dělali, žádný model poskytnout nechtěl, takže s nimi nemám žádnou zkušenost. A když do terénu, tak jedině s B.O.B.em Utility Sport 🙂 To byl můj miláček a jediná věc po holkách, kterou jsem dávala pryč s krvácejícím srdcem :-). Revolution Pro se mi líbil taky moc, kdybych chtěla univerzální kočár na běh i do města, jdu do něj. Já do města vždycky jen nosila, představa, že po Praze vláčím kočár, mě dost děsila, takže jsem šla do US a byla naprosto nadšená.
  Ještě stojí za zmínku, že BOB dělá běžecké kočáry i pro dvojčata, ještě jsou výrazně lehčí a skladnější než dvojvozík od Thule – pokud tedy nejste velcí fandové do kol nebo běžek a nevyužili byste ho i jinak.

  A jde ti to parádně, máš krásný fotky 🙂 Jen tak dál, tvůj výkon na ostrovech bude luxusní, o tom vůbec nepochybuju!!!

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 15.2.2018 at 13:52

   Moc děkuju za vyčerpávající doplnění 🙂 Mohla jsem dát odkaz k tobě na články, jak jsi testovala různé běžecké kočáry. Vůbec mě to při psaní nenapadlo, škoda 🙁 A děkuju za podporu 🙂

 • Odpovědět Luci 9.2.2018 at 11:56

  A co běhání s hlubokou korbičkou? Nějak se nemůžu rozhodnout jestli to prckovi nebude škodit a názory okolí jsou na to různé 🙁 Z behajicich blogerek má každá fotky jen už se sporťákem, tak já nevím 🙁 mám tfk joggster s adaptérem na hlubokou korbičku.

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 9.2.2018 at 19:55

   Koukněte na můj instagram, mám tam fotky, jak běhám a syna mám v autosedačce přes adaptér připevněné ke sporťáku a fotky, jak běhám s bugaboo s normální hlubokou korbičkou.

 • Odpovědět Ivanka 8.2.2018 at 21:22

  S jedným dieťaťom som behávala, s dvomi to moc nejde a chýba mi to. Behaniu s kočíkom zdar 🙂

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 8.2.2018 at 21:53

   Se dvěma je to už horší no. Leda ten dvojčecí kočár nebo až ten starší vyroste a jede na kole. To mám hrozně ráda 🙂

   • Odpovědět Ivanka 9.2.2018 at 9:14

    Dvojkočík na behanie máme, ale tú logistiku už sama nezvládam – nevojde sa nám do výťahu, čo je problém, keď jeden z nich zaspí. Staršieho to v ňom baví tak 30 minút, bábätko zase potrebuje, aby sa s ním jazdilo… Takže už sa teším, až prejdeme na ten doprovod na kole 🙂

 • Odpovědět Jana F. 8.2.2018 at 21:09

  Taky jsem letos poprve vybehla s kocarkem a inspiraci jste mi byla prave vy, Betko a take Babeta ☺️ Jsem rada, ze jsem na vas na instagramu narazila! Jen tak dal ❤️

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 8.2.2018 at 21:21

   Jee, tak to jsem moc ráda 🙂 Ať vám to pěkně běhá 🙂

  • Odpovědět BabetaRuns 15.2.2018 at 11:56

   Jeee! To je super 🙂

 • Odpovědět BabetaRuns 8.2.2018 at 20:24

  Jóóóó! Ať žije behani s kočárem 🙂

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 8.2.2018 at 21:20

   Joooo, přesně tak 🙂

  Okomentovat