Jak se rozběhnout po porodu? - Utíkej, mami, utíkej

Jak se rozběhnout po porodu?

14.2.2018

Ahoj 🙂 Minulý článek o běhání s kočárkem si přečetla hromada lidí a jsem za to moc ráda. Co mě ale trošku vylekalo, bylo pár pár komentářů a zpráv ve smyslu „porodím a hned vyběhnu“ a já jsem si v tu chvíli uvědomila, že tohle jsem tím článkem vůbec říct nechtěla a musím to rychle napravit. Ano, chtěla jsem k běhání postrčit ty, co váhají jestli vyběhnout s kočárkem nebo ne, ale vůbec jsem tím nemyslela, že to máte dělat brzo po porodu! Po porodu má tělo co dělat samo se sebou a na zátěž v podobě běhání není připravené. Návrat k běhání po porodu je pomalý a pro hodně žen (včetně mně) taky dost náročný. Nenechejte se prosím zmást sociálními sítěmi, kde všechno vypadá jednodušší, hezčí a bez problémů. A i když se sama snažím sdílet i okamžiky a období, kdy mi to nejde, tak to pořád může vypadat jinak než ve skutečnosti.

A jak tedy začít běhat po porodu?

 

1. Pánevní dno a střed těla.

Úplně první věc než začnete přemýšlet o běhání, posilujte pánevní dno a střed těla. Vím, že se o tom píše všude a já se k tomu přidám. Není to nic extra zábavného, ale je to důležité pro vaše zdraví a opravdu se to vyplatí. Zkontrolujte, jak jste na tom s diastázou neboli rozestupem břišních svalů (pěkné video je třeba tohle) a hlavně prosím nezačněte cvičit sklapovačky a sedy lehy! Ideálně, když vás prohlídne fyzioterapeut.

Co jsem dělala já? 

Po druhém porodu jsem absolvovala workshop Poznej své pánevní dno od Fyziomami Martiny Nakládalové. Martina je fyzioterapeutka, je z Otrokovic a pořádá workshopy po celé republice i Slovensku. Sama má dvě děti a krásně ploché břicho, takže jí opravdu věříte, že ví, co dělá 🙂 A je to bývalá házenkářka 🙂 Moc doporučuju.

Další informace jsem se dozvěděla od Ivy Fiškandlové z jejího webu Centrum pohybu po porodu. Na jejích kurzech jsem nikdy nebyla, protože do Prahy to mám trošku z ruky, ale na webu v sekci „kolegové“ si můžete najít fyzioterapeuta, kterého Iva doporučuje mimo Prahu.

Absolvovala jsem seminář Funkční trénink I – aktivace core v Yoda institutu, kde jsem se naučila teorii, dýchání a vyzkoušela různé cviky.

Během šestinedělí po třetím porodu jsem začala cvičit se svým fyzioterapeutem Liborem Vymětalíkem.

A teď trénuju pod vedením Kuby Smejkala v Colliery Crossfit.

A pořád je na čem pracovat 🙂

IMG_1606

cvičíme 🙂

2. Procházky.

To je takový příjemný předstupeň běhání. získáváte zpět kondici, zhubnete nějaká kila a není to taková zátěž pro tělo jako běh. Procházky s kočárkem mám moc ráda a s prvním synem jsem měla důkladně prochozený park i půlku města.

3. Střídejte běh s chůzí

Pomalu, postupně se z rychlé chůze rozběhněte. Klidně střídejte běh s chůzí. Nenechte se odradit a vydržte to. Postupně prodlužujte délku běhu. Poslouchejte svoje tělo a jakmile se vám něco nezdá, něco někde bolí, píchá nebo se moc zadýcháváte, vraťte se zpět k chůzi. Není to žádná ostuda nebo selhání.

4. Trpělivost.

Třeba vám běhání nepůjde, budete unavené, bude vás něco bolet nebo vám třeba fyzioterapeut běh zatím nedoporučí. Buďte trpělivé. Nelámejte nic přes koleno, netlačte na sebe zbytečně. Ono to časem půjde. Fakt 🙂 Pokud mě sledujete na instagramu, tak víte, že mě v létě trápila bolest kloubů. Cvičila jsem tehdy jenom jógu, chodila na procházky a občas jsem se zkoušela proběhnout. Uběhla jsem tehdy bez bolesti třeba jenom padesát metrů, ale slavila jsem každý metr a měla z toho radost. Když jsem poprvé doběhla s kočárem až do Alberta, což je asi 700 metrů od nás, byla to euforie 😀

5. Nesrovnávejte se s ostatními.

Tohle se krásně napíše, ale už se to trošku hůř dělá. Ono je totiž fakt na naštvání, když přijdete domů ze svižné vycházky, myslíte si, jak jste na tom už dobře a na instagramu uvidíte jinou maminku běžkyni, jak trénuje na maraton, je hubená a dítě má asi o půl roku mladší než vy. Nebo že všichni (= všechny vaše bezdětné kamarádky) běhají na Lysou a vy slavíte, že jste oběhla park, dva a půl kilometru, yes 😀  Asi se můžu přestat skrývat, protože je vám jasné, že píšu o sobě a svých pocitech, že? 🙂

Některým ženám jde regenerace po porodu rychleji a některým pomaleji. Tak to prostě je, můžeme si říkat, jak je to nespravedlivé, může nás to mrzet a štvát a to je tak asi všechno, co s tím můžeme dělat. Přijměte to jako fakt, berte ostatní jako inspiraci, poctivě cvičte a postupně krůček po krůčku se přibližujte svému cíli.

IMG_1705

Tak to je pro dnešek všechno 🙂

Běhejte a mějte se krásně. A jestli vás něco zajímá, na něco jsem zapomněla nebo mi jenom tak chcete napsat, tak napište 🙂

Alžběta

 

Chcete si přečíst moje články, které nejsou běhání a dětech? Koukněte na Sportnect.

Počet komentářů: 7

 • Odpovědět Pavla 16.4.2018 at 10:11

  Dobrý den,
  chtěla bych se podrobněji zeptat na Vaše zkušenosti s těhotenstvím a sportem (přeci jen jste zasloužilá matka se zkušenostma, které mi chybí;)). Jsem v 11 týdnu, před těhotenstvím jsem běhala cca 50 km za týden v tempu okolo 5 minut na km. Teď již běhám méně, ale běhu se rozhodně nevyhýbám. Taktéž běhám pomaleji, okolo 6 minut na km. Špatně mi není, dech mi stačí. Okolí mne ale varuje před jakýmkoliv sportem a kamarádky, které jsou těhotné, tak nesportují vůbec. Mám v plánu běžet ještě nějaký půlmaraton a dokonce i maraton. Nejde mi o závodnické tempo, ale o to někde být a běžet. Myslíte si, že je toto velmi nezodpovědné vzhledem k těhotenství nebo znáte o někom, komu by běh uškodil? Díky Pavla

 • Odpovědět Jitka 18.2.2018 at 13:03

  Internet mi tu žere komentáře. Tak ještě jednou 🙂 Ano ano, pravdu díš, to porovnávání se je absolutní mor a já jen děkuju všem mocnostem světa, že jsem v době, kdy jsem měla děti malý, o existenci instagramu neměla ponětí. To bych se zhroutila 100%! 🙂

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 18.2.2018 at 19:39

   Děkuju 🙂 Na jednu stranu je instagram super jako inspirace, motivace a na komunikaci s lidma, se kterýma by se člověk asi jinde neseznámil. Ale občas je to těžké 😀

 • Odpovědět Ráďa 16.2.2018 at 13:39

  Bety, zajímavý článek i pro nás bezdětné. V podstatě může sloužit jako návod i těm, kteří se chtějí vůbec rozběhnout. Hezký víkend!

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 16.2.2018 at 21:12

   Děkuju, určitě se to dá použít nejen po porodu. Tobě taky hezký víkend 🙂

 • Odpovědět BabetaRuns 15.2.2018 at 11:53

  Amen! ❤️

  • Odpovědět Alzbeta Mikolajkova 15.2.2018 at 13:48

   Děkuju 🙂

  Okomentovat